čtvrtek 4. září 2014

Aciiid House

[Na obrázku je článek z učebnice pro osmáky o taneční hudbě, konkrétně o house. Text je plný nepřesností, co je v textu špatně, jsem dále rozvedla v článku. Pokud by někdo nevidomý měl zájem o celý text článku, zajistím jeho přepis - toho článku, ne toho nevidomého]

Tohle se prosím dneska učí na zákládkách  v osmé třídě. A je to poněkud nepřesné, a hned uvedu proč.


Opravdu se na základce v hudebce měří rychlost v tepech? Za mých mladých let se mluvilo o tempu, a hudební vzdělanec zná význam Allegro. Vám to sice možná nic neřekne, člověku co (se) učí na základce ano. Ale pokud už píšu o cool tématu, tak pokud nechcu být trapná, použiju výraz BPM, nebo se z toho osmák a deváťák pozvrací, ne každej teenager je naivní šikanovanej blbeček.
A DJové vezmou dvě skladby k sobě, srovnají tempo a beaty, přičemž outro - konec jednoho plynule navážou na začátek - intro druhého. Pokud to srovnají špatně, tak se to kope, zní to jak když vezmete pytel brambor a sypete brambory z pytle ven. DJové a DJky  nepřidávají ke skladbám nim nic nového - to co naivně popisuje učebnice, je pak živá produkce. Používat zastaralý výraz diskžokej ukazuje, že autor je mentálně v roce 1980, tohle ať si zkusí v exaktních vědách, používat terminologii z roku 1980, to vám neprojde ani když jste ředitel katedry v Hradci Králové. Zase, když už píšu o cool tématu, ať jej co nejvíc udělám necool.
Není pravda, že skladby se dělají jen na počítači. Autor by aspoň mohl být povědomí o tom, že existuje syntetizér - pokud píše o new wave - a taky bicí modul. S počítači se v taneční hudbě pracuje až teď, nevýhodou je, že počítač má každý, a každý si upirátí nějaký ten software na tvorbu hudby - proto vychází mnoho skladeb nevalné kvality. Pokud je schopný autor tvrdit, že "Hudbě které vévodí droga říkáme acid house", tak usuzuju, že jej zajímají hlavně počátky tanečních hudeb, jinak by věděl i o ketamine house. Tím pádem by mohl vědět, že zrovna acid house se na počítači fakt nedělal.

[Na videu je zvuková stopa - skladba z roku 1985 Phuture - Acid tracks, v 1:30 začíná typické acid housové vřískání. Dost se to liší od toho, co se hraje v klubech teď. ]
Abych to shrnula, přijde mi to celý psaný stylem, jakoj bych já psala kdybych dělala učebnici o laserem naváděné munici. Prostě pokud nejsem odborník alespoň do té míry, že si někoho najdu, kdo mi to opřipomínkuje, tak to nepíšu... to je takovej problém zvednout telefon a zavolat nějakýmu živýmu DJovi nebo tvůrci house Javasovi třeba ... ať to zkonzultuje?Žádné komentáře:

Okomentovat