pondělí 30. září 2013

Šperkařka Hana aneb komerce jak sviňe

S Hankou Fučíkovou jsem se potkala na Facebooku, a po chvilce jsem zjistila, že mi je tahle mladá šperkařka velmi sympatická. Jsem totiž velmi vysazená na muziku, sama jsem trance DJka, nicméně  nerada se omezuju na jeden směr. Do té doby jsem znala jen málo lidí co poslouchají “zlou a temnou” gothic hudbu, a protože ráda zařazuju do svých setů poněkud hororovější zvuk než je v trance zvykem, lidé co poslouchají gothic rock jsou mi velmi sympatičtí.

Hanka začala se svým obchodem pod značkou Lacrimosa v roce (2012), a s výrobou šperků v roce cca 2006. Na rozdíl od mainstreamových  šperkařek se nebojí do svých kolekcí zařazovat šperky inspirované subkulturou hippie, rockabilly a gothic. Hippie a gothic subkulturu není třeba příliš představovat, ale co je to to rockabilly?


Rockabilly je jedním z nejstarších stylů rokenrolové hudby, který se začal utvářet začátkem 50. let 20. století.Pojem samotný je portmanteau - slovo složené ze slov rock a hillbilly. Slovo hillbilly má pejorativní význam a označuje obyvatele žijícího na odlehlém místě či v horách na východě Spojených států; zde však odkazuje na country hudbu, ve Spojených státech 40. a 50. let často zvanou hillbilly music.Významný vliv na utváření stylu měla  i hudba bluesová, swingová a boogie woogie. Popularita stylu začala v 60. letech upadat, koncem 70. a začátkem 80. let však došlo k jeho renesanci, která do jisté míry přetrvává dodnes. Není divu, podívejte, jak hezky se slečny oblékají na akce v tomto stylu. Charakteristické motivy pro šperk jsou asymetrie, námořnické motivy, inkluze typu sugar skulls, a také ikonické kotvy a vlaštovky, ptáci kteří symbolizují návrat domů.

Šperkařina, pot a dřina. Hanka používá především techniku zvanou ketlování. Protože absolutně netuším co to je, nechala jsem promluvit samotnou autorku:  “Ketlování je spojování korálků pomocí drátků (ketlovacích nýtů - drátu stupým zaobleným koncem etc.) a zakončování  placatýma kleštěma. Vezmu drátek, udělám očko, v případě nýtu ponechám prdelatý konec - navléknu korálku a vyrobím očko. Musí sedět a být pevně uzavřené. Poku d se věci spojují tak musí obě očka lícovat. A takhle pořád dokola :)

Pokud šperk navlékám, obvykle používám lanko - což je plastová punčoška ukrývající stočené ocelové drátky. Kleštěmi otevřu očko, do toho očka řetízku vložím karabinku a tím se to očko zavře. Na zakončení navlékaných šperků používám rokajl, což je tenký plechový korálek, který vypadá jako ustřižený proužek špagety. Vezmu lanko, navléknu náhrdelník, za poslední korálkou udělám oko a do toho oka navleču třeba řetízek nebo rovnou zapínání. Rokajlem provléknu zbytek lanka a naplocho stisknu kleštěmi. Na celé se dá ještě krytka, což je zboku rozstřižená plechová kulička - ta se stiskne k sobě, takže je to začištěné a hezké.”

Příště: goth móda a šperky

Hančin obchod najdete zde www.fler.cz/shop/lacrimosa


Žádné komentáře:

Okomentovat