pondělí 27. října 2014

Přepis pořadu ČT (Nebezpečná schizofrenie)

Kolem schizofrenie panuje stále mnoho mýtů. Je tedy dobře, že Česká televize se pokusila rozkrýt alespoň část z nic, a pozvala si do studia mimo jiné psychiatra Martina Jarolímka, psychiatra, vedoucíhho  České asociace pro psychické zdraví. 
Link na pořad je zde: odkaz na vysílání
 Přepis udělala Hana Fučíková, šperkařka a komunitní organizátorka, když zrovna s jazykem na vestě nepřepisuje, tak dělá na tomhle: lacrimosa
A teď už vlastní přepis:
Schizofrenie – přepis dokumentu Nebezpečná schizofrenie na Studio 6
Jolka Krásná : Moderátkorka
Martin Jarolímek (MJ) – psychiatr
Jolka Krásná: Podle genetiků za ni může protein Nugo A. Blokuje růst nervových vláken, dochází k poruchám funkce mozku a způsobuje to schizofrenii. Česká média už tři dny plní zprávy o žďárském útoku na tamní střední škole - šestadvacetiletá žena se schizofrenií tam napadla čtyři studenty. Jeden z nich útok nepřežil. A teď je naším hostem Martin Jerolímek - psychiatr a prezident české asociace pro psychické zdraví. Dobrý den!
Matrin Jarolímek: Dobrý den.
JK: Jsou na místě nějaké silné obavy z pacientů trpících schizofrenií?
MJ: Nejsou na místě. Mnohé výzkumné studie potvrzují, že pacienti se schizofrenní poruchou se dopouštějí daleko méně kriminálních činů v porovnání s námi - normální populací. A když se jí dopouštějí - nějaké agrese - tak většinou autoagrese což znamená že bohužel páchají sebevraždu - jeden z deseti, což není málo… takže obavy nejsou na místě.
JK: Jak vy si vysvětlujete ten Žďárský případ?
MJ: Já si ho nevysvětluji, protože o něm nic nevím vlastně - jo nemám dostatek informací.
JK:¨Říkáte, že pacienti spíše atakují sami sebe? Tak tento výjimečný případ, kdy tedy paní napadla už podruhé někoho jiného?
MJ:Ano.
JK:Nemáte žádné v nějaké souvislosti vysvětlení pro takový způsob chování? Myslím v řádech té nemoci, jaksi, v jakém je to stádiu, jaké jsou různé druhy a tak dále?
MJ:Vysvětlení nemám, jsou různé typy.. vůbec samotné slovo schizofrenie je strašně široké a mělo by vymizet vůbec z mezinárodní klasifikace nemocí - protože je tak široké, že nikdo neví, co to znamená - každý .. téměř každý politik o sobě někdy prohlásí, že je schizofrenik, že je ve schizofrenní situaci a tak podobně. ..Mělo by zmizet.
JK: to znamená tak… by mělo být nové značení této nemoci, byste zvolil?
MJ: A.. Ano. Nové rozlišení, podle jiných kritérií, než jak to je dosud.
JK: Když ale prozatím ještě v tomto rozhovoru to schizofrenií budu nazývat, tak je to nemoc opravdu geneticky podmíněná? Nebo formuje vlivem prostředí?
MJ: Ne. Ne, ne ne. Jelikož se neví; různí badatelé zkoumali po desítky let proč schizofrenie - takzvaná schizofrenie vzniká a na nakonec se našlo takové kompromisní řešení je definice, že schizofrenie je multifaktoriální onemocnění a na jejím vzniku se podílejí jak biologické tak psychosociální faktory.
JK: Jak náročná je léčba a vůbec práce s lidmi, kteří trpí schizofrenií?
MJ: Ano, je to náročné.
JK: Je. Hm.. Popište ten proces.
MJ: Jak u koho. Je nutný k těm lidem přistupovat jako k lidem, a ke každému individuálně, záleží na tom, jak rychle se to onemocnění rozpozná, jak se projevuje a tak dál, takže není jednoznačný mustr. Prostě… tady máme diagnózu, nasadíme léky a vyčkáváme… ne. (Takto to nefunguje, přidáno mnou) 
JK: Ale dá se říct, že jsou tady specifické první příznaky, které ten dotyčný člověk na sobě pozoruje a jsou tedy hodně podobné, hodně totožné?
MJ: Nedá.
JK: Jsou?
MJ: nedá. Problém je v tom - totiž, že schizofrenní porucha vzniká nejčastěji v období puberty nebo postpubertálním období tzn. mezi 12 až 19 roky, takže většinou to okolí nerozpozná a nebo to bere jako… já nevím - projev pozdní puberty a...
JK: Souvisí to s hormonálním vývojem a je to na to vázáno? Těžko říct.
MJ: Všechno souvisí s hormonálním vývojem.
JK: V české republice je jednapadesát tisíc lidí trpících schizofrenií a až 50% z těch, kteří se léčí ambulantně, údajně dříve či později přestane brát léky. Jaký je tam důvod?
MJ: Možná víc…
JK: možná i víc… hmm… A ten důvod?
MJ: No… kdybyste si nebyla vědoma, že máte nějakou schizofrenní poruchu… to by vám akorát řekli psychiatři někdy už třetí den po hospitalizaci a přinutili vás, abyste užívala nějaké léky, které vyvolávají mnohdy nějaké vedlejší nežádoucí příznaky - třes rukou, napětí v těle atd. Tak kdo by ty léky bral?
JK: Umí pacient nebo člověk, který trpí schizofrenií, sám posoudit aktuální stav? Tedy jako vysadím léky, nevysadím léky?
MJ: Mnohdy ne. Většinou okolí.
JK: Existují nějaké mýty – nejzásadnější - kolem této nemoci, které byste měl chuť teď vyvrátit?
MJ: Hm… Schizofrenie bohužel (jako ten termín) je zatížen - ten termín je mnoha stigmaty - silnými stigmaty jako ta černou nálepkou - schizofrenik je člověk který mnohdy může reagovat neadekvátně, mnohdy agresivně, není schopen práce a tak dále… takže těch mýtů je spoustu
JK: Moc vám děkuji za vysvětlení a hezký den.

Martin Jarolímek má blog zde:
http://blog.aktualne.cz/blogy/martin-jarolimek.php
Pokud by vás zajímala další práce Martina Jarolímka, mrkněte sem:

Denní psychoterapeutické sanatorium respektující klienta

A nyní si poslechnětě trochu hudby jakože za odměnu nebo tak. Jo upozorňuju, že je to poněkud úzkost spouštějící muzika. (Trance, Tech trance, trocha techna). A sem hodná, nedala jsem to na autoplay, takže vás to nebude otravovat tím, že by se to spustilo samo.

trance od Shealy

úterý 7. října 2014

Jdu do voleb za Žít Brno. Pokud si přečtěte tento blog, budete vědět proč zrovná já.

Jmenuji se Hana Grygarová - to je prosím moje reálné jméno, co bude na kandidátce, takže nemá moc smysl jej tajit, stejně jako jsem odtajnila linked in, který tímto budu muset vykopat do nějaké té profesionální podoby.
  

Jdu do toho protože jsem naštvaná na polovičatá řešení odstraňování bariér v Brně. Sama jako uživatelka bezbariérových řešení vím, jak to dělat správně. Umím najít další uživatele, kteří vyřeší problémy co nejsou na první pohled vidět. Dále jdu do toho, neb upozorňuji, že kromě postižených využívá bezbariérová řešení 30 procent lidí: matky s kočárky a miminka, senioři, a případně další skupiny lidí.


Chci:
Bezbariérovou kulturu
Bezbariová hřiště
Janáčka
Kontrolu kvality uživateli
Dospělý magistrát

Nechci:
Segregaci postižených
Umlčování
Úplatného starostu
Golfové hřiště v Žabovřeskách
Bezbariérové herny


Jsme bohužel stále zatížení dědictvím socialismu, kdy bylo pro zdravotně postižené vymezeny nějaké mantinely, ve kterých se směli pohybovat. Tyto mantinely bohužel nezahrnovaly podíl na rozhodování o sobě samých. Tento jev má vliv na jednu bariéru, která na rozdíl od těch architektonických vidět není - veřejná moc zdravotně postižené na jedné straně chce "více vidět venku" na druhé straně při rozhodování není schopna brát zdravotně postižené jako partnery. Řešení se navrhuje nikoliv na základě připomínek konkrétních OZP ale na základě přání zdravých expertů, což se projevuje např. na tom, že úřady mají příliš úzké dveře pro elektrické vozíky, Mendlovo náměstí má nevyhovující ostrůvek, kde nenastoupím ani já, a to chodím. Řešení které doporučuji je zapojit lidi s různým postižením do kontroly kvality, a to tak, aby byly testovány i extrémní podmínky.¨

Kdo jsem:


moje FB stránka - osobní


moje FB stránka - DJ

FB akce kde hrávám:

linked in